کانال های سیگنال
اطلاعات تماس
ما را در فضای مجازی دنبال کنید

آموزش ارز دیجیتال

۲۳ اسفند ۱۴۰۰
رایگان

فرقی نمی کند شما در چه بازار مالی فعالیت داشته باشید، بازار بورس، فارکس و یا ارز دیجیتال، در این موضوع شکی نیست که تنها با داشتن دانش بالا می توانید به موفقیت برسید. به همین منظور در اینجا ضمن بررسی مبانی و ارائه آموزش ارز دیجیتال رایگان، بهترین آموزش ارز

بازار ارز دیجیتال، یکی از بازارهای مالی سودده است که میتوان از آن درآمد کلانی کسب کرد و این موضوع بسیاری از افراد را به فعالیت در این زمینه، علاقه مند کرده است. همه افراد از هر جایی می توانند با فعالیت در این بازار، درآمد کسب کنند، با این حال همه نمی توانند با کسب سود، فعالیت خود را در بازار ارز دیجیتال به پایان برسانند و حتی با ضررهای هنگفتی هم مواجه می شوند. آموزش ارز دیجیتال، کلید اصلی و پیش نیاز افراد برای معامله ارز دیجیتال است که می تواند آنها را به موفقیت برساند.

فرقی نمی کند شما در چه بازار مالی فعالیت داشته باشید، بازار بورس، فارکس و یا ارز دیجیتال، در این موضوع شکی نیست که تنها با داشتن دانش بالا می توانید به موفقیت برسید.

از طرفی هم برخی اطلاعات هستند که فقط با آزمون و خطا به دست می آیند. به همین دلیل آموزش ارز دیجیتال از کسی که تجربه کافی در این زمینه را داراست، می تواند علاوه بر انتقال دانش لازم در این بازار، تجربیات او را در مواجهه با شرایط مختلف، به شما منتقل کند. به این ترتیب، شما می توانید با داشتن دانش و تجربه کافی، از فعالیت در بازار ارز دیجیتال، درآمد کسب کنید.

پیشنهاد ما در این زمینه شرکت در آموزش های تئوری و عملی و شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال است. به همین منظور در اینجا ضمن بررسی مبانی و ارائه آموزش ارز دیجیتال رایگان، بهترین آموزش ارز دیجیتال را به شما معرفی می کنیم.

ارز دیجیتال چیست

برای آموزش ارز دیجیتال، پیش از هر چیزی باید با مفهوم ارز دیجیتال آشنا شوید. ارز دیجیتال، به نوعی از ارز گفته می شود که به شکل الکترونیکی یا دیجیتال در دسترس است.  این ارز، پول مجازی است که رمزنگاری شده و مبتنی بر فناوری بلاک چین است.

احتمالا در این زمینه بای نام بیت کوین، یا اتریوم را بیشتر شنیده باشید، ولی باید بگوییم که بیشتر از 5000 رمز ارز در این بازار وجود دارد که ویژگی اصلی آنها این است که توسط هیچ مرجع اصلی همچون دولت ها صادر نمی شوند. با استفاده از ارزهای دیجیتال امکان پرداخت ام و به صورت آنلاین وجود دارد و شما می توانید برای خرید کالا یا خدمات از آن استفاده کنید. در ادامه ضمن بررسی فناوری بلاک چین، به معرفی بیت کوین و آلت کوین ها خواهیم پرداخت.

بلاک چین

همانطور که در تعریف ارز دیجیتال گفتیم، ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند. بلاک چین در واقع سیستمی برای ثبت اطلاعات است، به گونه ای که تغییر، هک یا تقلب در آن دشوار یا غیرممکن است.

بلاک چین همانند یک دفتر از تراکنش ها به شکل دیجیتالی است که کپی شده و در کل شبکه سیستم های کامپیوتری و روی بلاک چین، توزیع می شود. هر بلوک در زنجیره بلاک چین، تعدادی واکنش را شامل می شود و هر بار که تراکنش جدیدی صورت می گیرد، یک رکورد در دفتر هر شرکت کننده اضافه می شود. در واقع بلاک چین، نوع خاصی از پایگاه داده است که تفاوت اصلی آن با یک پایگاه داده معمولی، در نحوه ذخیره اطلاعات است.

 • بیت کوین

اولین پروژه موفق ارز دیجیتال، بیت کوین یا BTC است که در ژانویه 2009 ایجاد شد و برای حفظ امنیت آن از رمزنگاری استفاده می شود. ایده این ارز دیجیتال، توسط گروهی ناشناس به نام «ساتوشی ناکاموتو» مطرح شد. بیت کوین، یک فناوری Open Source است که هیچ فردی کنترل کننده و مالک آن نیست.

بیت کوین، اولین، شناخته شده ترین، محبوب ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال شناخته می شود که در مدت زمان کوتاهی، رشد بالایی داشته است. معاملات این ارز دیجیتال، بدون وجود هیچ واسطه یا بانکی و بین دو طرف معامله صورت می گیرد.

 • آلت کوین

بعد از اینکه ارز دیجیتال بیت کوین، به موفقیت رسید، ارزهای دیجیتال دیگری که به آنها آلت کوین گفته می شود؛ برای رقابت با آن وارد بازار شدند. AltCoin، مخفف کلمه Alternative Coin، به معنای سکه جایگزین است. آلت کوین های بسیاری وجود دارند که برای آموزش ارز دیجیتال، باید با آنها آشنا شد.

ارزهایی همچون: Ethereum، Litecoin، Cardano، Peercoin و EOS از جمله آلت کوین های موجود در بازار هستند. در واقع شما می توانید هر ارز دیجیتالی به غیر از بیت کوین را آلت کوین بدانید. قیمت آلت کوین ها هم از قیمت بیت کوین پیروی می کند. اما بر طبق نظر کارشناسان، حرکت قیمت آلت کوین ها در آینده، مستقل از بیت کوین خواهد است.

ماینینگ ارزهای دیجیتال

همانطور که پیش تر گفتیم، ارزهای دیجیتال همچون ارزهای سنتی، توسط بانک مرکزی کشورها به چاپ نمی رسند. شاید این سوال برایتان ایجاد شود که پس ارزهای دیجیتال چگونه ایجاد می شوند؟ در پاسخ باید گفت، تنها راهی که برای ایجاد ارزهای دیجیتال بیشتر وجود دارد، استخراج یا ماینینگ آنها است.

ارز دیجیتال بر روی یک شبکه کامپیوتری غیرمتمرکز یا دفتر کل توزیع شده و اجرا می شود که تراکنش های ارز دیجیتال را ردیابی می کند. زمانی که این رایانه های موجود در شبکه، تراکنش ها را تایید و پردازش می شوند، ارزهای دیجیتال جدید، ایجاد یا استخراج می شوند. به این فرآیند که با استفاده از ماینرها انجام می شود، ماینینگ گفته می شود. در واقع به فرآیند تایید تراکنش ها در شبکه، ماینینگ ارز دیجیتال گفته می شود.

کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟

کیف پول‌ ارزهای دیجیتال، ابزاری ضروری برای خرید، معامله و فروش ارزهای دیجیتال است. معامله گران برای ذخیره ایمن رمزارزها و همچنین محافظت و اعتبارسنجی اطلاعات تراکنش، به کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارند.

کیف پول دیجیتالی می‌تواند یک دستگاه فیزیکی، نرم‌افزار، اپلیکیشن، وب‌سایت آنلاین یا همان سرویس ارائه ‌شده توسط صرافی‌های مبتنی بر رمز ارز باشد.

کیف پول ارز دیجیتال، نرم افزار یا سخت افزاری است که به آن، کیف پول گرم و سخت گفته می شود. کیف پول ارز دیجیتال، می تواند یک دستگاه فیزیکی، نرم افزار و ... باشد که توسط صرافی ارز دیجیتال، ارائه می شود.

تفاوت کیف پول سرد و گرم

اتصال به اینترنت، کیف پول را بر حسب گرم یا سرد تعریف می کند. کیف پول های گرم به اینترنت متصل هستند و بنابراین امنیت کمتری دارند و خطرات بیشتری را به همراه دارند اما کاربر پسند هستند. از سوی دیگر، کیف پول های سرد به صورت آفلاین ذخیره می شوند و نیازی به اتصال به اینترنت ندارند. بنابراین، امنیت بیشتر و خطر کمتری دارد.

کیف پول های گرم، بیشتر برای تراکنش های روزانه و کیف پول های سرد، بیشتر برای نگهداری طولانی مدت، استفاده می شوند. راه اندازی کیف پول های گرم آسان است و وجوه به سرعت در دسترس است؛ در نتیجه تریدرها به راحتی از آنها استفاده می کنند. کیف پول سرد در برابر هک مقاوم بوده و بنابراین برای هولدرها مناسب است.

چطور می توان از کیف پول ارزهای دیجیتال استفاده کرد؟

با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال، شما می توانید به حساب خود دسترسی پیدا کنید و رمز ارزهای خود را به یک رمز دیگر تبدیل کنید. زمانی که می خواهید مبادله ای در بازار رمز ارزها انجام دهید. زمانی که می خواهید رمز ارزی را خریداری کنید، ابتدا باید آدرس منحصر به فرد کیف پولتان را ارائه دهید. در واقع آدرس کیف پول، مانند شماره حساب بانکی است که ارائه آن به دیگرانف خطری ندارد ولی برای انتقال وجه ضروری است. به این صورت، شما می توانید از کیف پول ارز دیجیتال خود استفاده کنید.

نکات مهم در خصوص صرافی ارز دیجیتال

یکی از مهمترین بخش هایی که باید در آموزش ارز دیجیتال به آن توجه نمود، صرافی ارز دیجیتال است. صرافی‌های ارز دیجیتال، بازارها و پلتفرم های آنلاینی هستند که در آن، کاربران می‌توانند یک نوع دارایی دیجیتال را با دیگری بر اساس ارزش بازار دارایی‌ها مبادله کنند. در واقع صرافی به عنوان یک واسطه میان خریداران و فروشندگان است و با انجام تراکنش ها، از معامله گران، کمیسیون دریافت می کند.

برخی از صرافی‌ها حتی اجازه تجارت ارزهای فیات مانند یورو را برای ارزهای دیجیتال می‌دهند. صرافی‌ ارز دیجیتال مزیت دیگری را دارد. این مزیت این است که می توانند کیف پول‌ ارز دیجیتال خود را اداره می‌کنند. این بدان معناست که کاربران می توانند ارز دیجیتال را به کیف پول صرافی ارسال کنند یا توکن ها را در کیف پول ارائه شده توسط صرافی ذخیره کنند.

معرفی بهترین صرافی های دیجیتال:

محبوب ترین صرافی های خارجی: Bitstamp، Bitfinex، Huobi Global، CoinEx، Binance، Hotbit و ...

محبوب ترین صرافی‌های ایرانی: کرپتولند، والکس، تبدیل، نوبیتکس، کوین نیک، اکسیر،رمزینک و ...

نکات طلایی برای انتخاب بهترین صرافی دیجیتال

 1. در دسترس بودن صرافی دیجیتال

اولین موضوعی که در آموزش ارز دیجیتال و در خصوص انتخاب صرافی دیجیتال، باید به آن توجه کرد، در دسترس بودن آن در کشور است. بسیاری از صرافی های جهان هستند که در دسترس نیستند و یا باید با استفاده از vpn به آنها دسترسی پیدا کرد. به عنوان مثال صرافی هات بیت، برای کسانی که قصد دارند از صرافی های خارجی استفاده کنند، مناسب است، چرا که نیازی به طی مراحل احراز هویت ندارد.

 1. ارزهای رمزنگاری شده موجود

اکثر صرافی‌ها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا ارزهای دیجیتال شناخته شده جهانی مانند بیت‌کوین، اتریوم، تتر USD و لایت‌کوین را خرید و فروش کنند.

با این حال، اگر می‌خواهید در برخی از ارزهای دیجیتال کمتر شناخته شده سرمایه‌گذاری کنید، باید بررسی کنید که آیا صرافی اجازه داد و ستد در آن رمزارز را در برابر ارز فیات شما می‌دهد یا خیر.

 1. کارمزد معاملات

این یک فاکتور ضروری است که باید در نظر گرفته شود زیرا هر بار که معامله می کنید، درصدی از تراکنش شما توسط صرافی ارز دیجیتال کسر می شود. کارمزدهای معاملاتی باید اسمی و رقابتی باشد تا دارایی های شما را حفظ کند.

این موضوع بیشترین تأثیر را بر معامله گران روزانه می گذارد زیرا کارمزدها به طور مستقیم با فراوانی تراکنش ها در تناسب است. علاوه بر این، باید میزان اسپرد را نیز بررسی کنید، زیرا این کارمزدها می تواند بین 5 تا 6 درصد باشد و مستقیماً توسط صرافی ها فاش نمی شوند و می تواند در نهایت حجم زیادی را شامل شود.

 1. بررسی شهرت صرافی

بازار ارز دیجیتال، در مقایسه با گزینه های سرمایه گذاری مالی سنتی که برای چندین دهه مورد اعتماد هستند، جدید است، بنابراین هنوز اعتماد مردم را در مورد ایمنی و بازده تضمین شده، به دست نیاورده است.

صرافی‌های جدید در مراحل اولیه قربانی کلاهبرداری، سرقت، نقض داده‌ها و هک شدند، زیرا فناوری بلاک چین برای جلوگیری از تراکنش‌های غیرقانونی را نداشتند. میلیون‌ها سرمایه در چندین فعالیت هکری که در گذشته رخ داده است، به خطر افتاده و از بین رفته، که مطمئناً بازسازی اعتماد در حوزه ارزهای دیجیتال را دشوار می‌کند.

شما باید یک بررسی در مورد پیشینه تحقیقاتی صرافی که می خواهید با آن تعامل داشته باشید، انجام دهید و ببینید آیا این صرافی با هرگونه نقض امنیتی یا کلاهبرداری مرتبط است یا خیر.

 1. امنیت

امنیت داده ها و وجوه شما اولویت اصلی برای کار ایمن و کارآمد صرافی ارز دیجیتال است. شما باید بتوانید تمام بندهای امنیتی و احتیاطی آنها را در وب سایت آنها بخوانید و حداقل باید ویژگی هایی مانند:

 • کیف پول سرد برای هر مشتری.
 • انتقال آسان بین صرافی و کیف پول سرد.
 • گواهی امنیت ssl سایت.
 • تأیید چند لایه برای برداشت.
 • احراز هویت دو مرحله ای.

همچنین باید نظرات کاربران دیگر این صرافی ها را بخوانید و براساس آن تصمیم بگیرید.

7 نکته مهم که باید در ترید کردن به آن توجه کنید.

 1. تنوع معاملات خود را بالا ببرید.

حتما شنیده اید که در تجارت، نباید همه تخم مرغ ها را در یک سبد قرار داد. در آموزش ارز دیجیتال، اولین نکته ای که باید در ترید به آن توجه کنید، همین است. تنوع، چاشنی دنیای سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال است. کلید موفقیت در دنیای ارز دیجیتال، گسترش سرمایه گذاری ها در طیف وسیعی از دارایی های مختلف است.

هنگامی که معامله انجام می دهید، همه سرمایه خود را برای یک ارز دیجیتال، صرف نکنید. در عوض، در موقعیت‌های کوچکتری، سرمایه گذاری کنید. به این ترتیب، خطر از دست دادن کامل سرمایه خود را نخواهید داشت. به این ترتیب، این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاری‌های دیگر شما به خوبی ادامه پیدا کند و فرصت‌های بیشتری برای کسب سود به خود بدهید.

 1.  مدیریت ریسک را جدی بگیرید!

مهمترین عاملی که هنگام آموزش ارز دیجیتال، به آن اشاره می کنیم، مدیریت میزان ریسکی است که هنگام معامله ارزها متحمل می شوید. تکنیک های مدیریت ریسک، از جمله تعیین حد ضرر، به شما این امکان را می دهد که میزان ریسکی که در هر معامله انجام می دهید را محدود کنید. به یاد داشته باشید، شما فقط می خواهید 12% از سرمایه تجاری خود را در هر معامله به خطر بیاندازید.

راه دیگر برای مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال این است که پس از متحمل شدن 3 ضرر متوالی، از معاملات استراحت کنید. فرض کنید در یک هفته 3 معامله جداگانه انجام می دهید که همگی دارای حد ضرر حداکثر 20 دلار هستند. تمام این معاملات در نهایت به حد ضرر می رسند و در مجموع 60 دلار ضرر می کنند.

پس از تجربه شکست، این طبیعت انسان است که تلاش کند آنچه را که به تازگی از دست داده‌، به دست آورد. به همین دلیل است که اعتیاد به قمار، یک مشکل جهانی است. به یاد داشته باشید، ما در بازی قمار نیستیم، ما اینجا هستیم تا تجارت کنیم. بنابراین هنگامی که ضررهای متوالی رخ می دهد، یک قدم به عقب بردارید و استراتژی خود را نادیده بگیرید؛ چراکه ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد. محافظت از سرمایه شما، چیزی است که شما را در دنیای تجارت کریپتو نگه می دارد. بنابراین قبل از استراحت و تجدید نظر در استراتژی، حداکثر ضرر خود را در هر معامله و تعداد ضررهای متوالی که می‌پذیرید در نظر داشته باشید.

 1.  حرکات بیت کوین را بررسی کنید.

همانطور که در بخش های قبلی در آموزش ارز دیجیتال گفتیم، بیت کوین بدون شک پرچمدار ارزهای دیجیتال است. به همین دلیل است که همیشه باید نحوه عملکرد آن را بررسی کنید. بیت کوین رهبر بازار است و اکثر آلت کوین های دیگر از نزدیک حرکات آن را دنبال می کنند. اگر بیت کوین در حال افزایش است، اکثر آلت کوین های مربوطه احتمالاً با افزایش همراه خواهند شد و بالعکس.

بسیاری معتقدند دلیل اینکه بیت کوین چنین تأثیری دارد، این است که پرکاربردترین رمزارز توسط صرافی ها است. قبل از هر روز معاملاتی، سریعاً عملکرد قیمت بیت کوین را بررسی کنید، به روند آن در 24 ساعت گذشته نگاه کنید و همچنین عوامل اساسی را بررسی کنید که ممکن است بر ارزش بیت کوین تأثیر بگذارد.

 1.  استراتژی خود را تعیین کنید.

یکی از مهمترین بخش ها در آموزش ارز دیجیتال، تعیین استراتژی است. باید استراتژی خود را مشخص کنید. اینکه معامله کوتاه مدت دارید یا بلندمدت؟ از چه شاخص های فنی استفاده خواهید کرد؟ آیا از ربات معاملاتی استفاده خواهید کرد؟ این چیزی است که باید قبل از هر معامله تصمیم بگیرید.

تصمیم گیری در این مورد به شما امکان می دهد تا به وضوح استراتژی خود را انتخاب کنید. تصمیم گیری در مورد اینکه از چه شاخص های فنی به عنوان بخشی از استراتژی خود استفاده کنید نیز برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق ارز دیجیتال کلیدی است.

اندیکاتورهایی را پیدا کنید که برای شما مناسب است و آنها را بخشی از استراتژی معاملاتی خود قرار دهید. نتیجه‌گیری وقتی نوبت به تجارت ارز دیجیتال می‌رسد، باید مجموعه‌ای از قوانین سخت‌گیرانه را دنبال کنید تا در نهایت از بازارها سود ببرید. برای اطمینان از موفقیت هنگام معامله ارزهای دیجیتال، همیشه از یک برنامه ساختارمند پیروی کنید، ریسک خود را مدیریت کنید و تنوع ایجاد کنید.

 1. بدون برنامه تجارت نکنید!

فرض کنید که از خانه خارج می شوید و می خواهید به ساحل سفر کنید، ولی نمی دانید که چگونه به آنجا بروید. بدون کمک جی پی اس یا راهنمایی های افراد دیگر، احتمالا شما زمان طولانی را باید صرف پیدا کردن مسیر کنید.

شروع معامله در بازار ارز دیجیتال هم به همین شکل است. شما نمی توانید بدون داشتن برنامه و هدف، پول خود را وارد معاملات ارز دیجیتال کنید.

پایه و اساس هر تریدر موفقی، خواه طرفدار کریپتوکارنسی باشد یا نه، داشتن یک برنامه مشخص و درست است که در آن مشخص شده، در چه نقطه ای قرار دارد، قصد دارد به کجا برود و چگونه می خواهد به آنجا برسد.

برای آموزش ارز دیجیتال و معامله در این بازار، باید قبل از انجام یک معامله، از خود بپرسید که هدف اصلی شما چیست و چگونه می‌خواهید آن را تکمیل کنید. اگر بدون برنامه معامله می کنید، کاری که انجام می دهید، مانند  قمار است.

 1. بدون توقف ضرر، معامله نکنید.

توقف ضرر، کمربند ایمنی شما در مسیر آموزش ارز دیجیتال است. اگر از این کار خودداری کنید، برای مدت طولانی، تریدر ارزهای دیجیتال نخواهید شد. هنگامی که برای کسب سود، سرمایه گذاری می کنید، مطمئناً مشکلاتی وجود دارد. توقف ضرر، شما را از هر معامله ای که مطابق میل شما نیست و موجب ضرر شما می شود، حذف می کند.

به عنوان مثال، شما 1 بیت کوین را با قیمت 9000 دلار خریداری می کنید. اگر  stop loss خود را روی 8000 دلار تنظیم کنید، در صورتی که ارزش بیت کوین به کمتر از 8000 دلار برسد، قبل از متحمل شدن ضرر بیشتر، به طور خودکار از معامله خارج خواهید شد.

وقتی نوبت به تعیین حد ضرر می رسد، باید به خاطر داشته باشید که فقط می خواهید حدود 1  تا  2% از سرمایه خود را در هر معامله از دست بدهید. اگر با 1000 دلار شروع می کنید، پس فقط می خواهید 10 تا 20 دلار در هر معامله ضرر کنید.

 1. ارز دیجیتالی که روی آن تحقیق نکرده اید، برای معامله انتخاب نکنید.

یکی دیگر از نکاتی که در اینجا به آن اشاره شده، این است که قبل از سرمایه گذاری در هر چیزی، باید همه چیز را در مورد آن بدانید. هیچ ارز دیجیتالی را بدون دانستن تمام جزئیات آن خریداری نکنید. باز هم، وقت گذاشتن برای تحقیق به شما این امکان را می‌دهد که تصمیمی آگاهانه بگیرید و از تقلید کورکورانه از بقیه افراد، جلوگیری می کند.

عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتال

قیمت ارز دیجیتال می تواند افزایش یا کاهش یابد. عوامل بسیاری بر این نوسانات تاثیر می گذارند که با آگاهی از آنها می توان در جهت درستی پیش رفت. یکی از اصلی ترین عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتال که باید در آموزش ارز دیجیتال به آن اشاره کرد، تقاضا است. هر چه تقاضا بیشتر باشد، قیمت نیز بیشتر خواهد بود و بالعکس. عوامل متعددی بر نوسانات قیمت ارز دیجیتال تاثیر می گذارند که در این قسمتف نگاهی دقیق تر به آنها خواهیم داشت.

چه چیزی بر ارزش ارز دیجیتال تأثیر می گذارد؟ اولین چیزی که به ذهن می رسد تقاضا است. هر چه تقاضا بیشتر باشد قیمت نیز بیشتر می شود و بالعکس. برای ارزهای دیجیتال، عوامل متعددی بر نحوه نوسانات قیمت تأثیر می‌گذارند و در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به آن‌ها خواهیم داشت.

تعداد نودهای ارز دیجیتال

تعداد نودهای رمز ارزها نشان می دهد که چند کیف پول فعال در یک شبکه وجود دارد. به هر دستگاهی که به شبکه یک کوین اتصال پیدا کرده و در آن مشارکت دارد، یک نود (node) یا گره می گویند. اما چرا تعداد نود مهم است؟ این اهمیت، دو دلیل اصلی دارد. اول اینکه به شما نشان می دهد چه تعداد کاربر در یک شبکه وجود دارد و چقدر قوی است. تعداد نودهای بالا، شانس آن ارز را برای غلبه بر بحران احتمالی افزایش می دهد. دوم اینکه تعداد زیاد نود می‌تواند نشان دهنده قدرت و غیرمتمرکز بودن یک شبکه باشد، که هر دو عامل مهمی در مورد ارز دیجیتال هستند.

با استفاده از تعداد نودها می توانید بررسی کنید که آیا یک ارز دیجیتال قیمت مناسبی دارد یا خیر. به تعداد نودهای ارز و کل سرمایه بازار نگاهی بیندازید و آنها را با ارزهای محبوب تر مقایسه کنید. استفاده از این روش کاملاً دقیق نیست زیرا زیرساخت‌های شبکه متفاوت است، اما حداقل به شما ایده می‌دهد که رمزارزها چگونه کار می‌کنند و چگونه تعداد نودها می‌تواند بر قیمت تأثیر بگذارد.

هزینه تولید

هزینه تولید، عامل دیگری است که بر ارزش ارز دیجیتال تأثیر می گذارد. ماینرها هر روز از سخت افزار یا سرورهای تخصصی برای تولید توکن های جدید و تأیید تراکنش های جدید شبکه استفاده می کنند.

فعالیت شبکه ماینر به ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز اجازه می دهد تا به کار خود ادامه دهند. بنابراین، اگر هزینه‌های استخراج افزایش یابد، ممکن است ارزش ارز دیجیتال نیز افزایش یابد.

میزان رقابت

تعداد ارزهای رمزنگاری شده موجود همچنان در حال افزایش است و هر روز توکن های جدیدی راه اندازی می شوند. افزایش تعداد رمز ارزها، میزان رقابت را هم افزایش می دهد و در نتیجه بر قیمت ها تاثیر می گذارد.

اظهار نظر افراد مهم

اگر کمی در بازار ارز دیجیتال، فعالیت داشته باشید، حتما دیده اید که به دفعات شاهد مصاحبه ها و اظهار نظرهای افرادی بوده اید که بر رشد یا کاهش قیمت ارز دیجیتال تاثیرگذار بوده اند.

در دسترس بودن ارز دیجیتال

طبیعی است اگر خرید و فروش یک رمز ارز، ساده باشد، تقاضا برای آن بیشتر می شود و در نتیجه قیمت آن افزایش میابد. به همین دلیل در صورتی که یک رمز ارز در لیست صرافی های با اعتبار بالا قرار بگیرد، قیمت آن افزایش میابد.

مقررات دولتی

ساده ترین راهی که دولت ها برای کنترل کریپتو کارنسی استفاده می کنند، تعیین مالیات است. با این حال، این مالیات برای توکن‌های خاص اعمال می‌شود، بنابراین افرادی که به دنبال نقد کردن سود خود هستند، می‌توانند به سادگی از یک رمز ارز متفاوت برای نقد کردن پول خود استفاده کنند.

چندین کشور تصمیم گرفتند که هیچ راهی بهتر از تحریم بیت کوین، اتریوم و چند کوین دیگر برای کنترل بازار کریپتو کارنسی وجود ندارد. متأسفانه، اگر کشوری با تعداد زیادی کاربر ارز دیجیتال، مقررات جدیدی را علیه ارزهای دیجیتال وضع کند، بر ارزش آن تأثیر منفی خواهد گذاشت.

با این وجود، چند کشور، مانند ژاپن، از فناوری بلاک چین استفاده می کنند و گزارش شده که یک ارز دیجیتال ملی را توسعه می‌دهند که منجر به استفاده بیشتر افراد از توکن‌های مجازی می‌شود.

میزان عرضه

از نظر تئوری، اگر عرضه ارز دیجیتال محدود باشد، قیمت آن افزایش می‌یابد زیرا کوین های کمتری برای خرید در دسترس است. با این حال، اگر 40 درصد از سکه ها در گردش باشد، ممکن است زمانی که کوین های بیشتری در دسترس خریداران قرار گیرد، قیمت کاهش یابد.

رسانه های اجتماعی

دیگر عاملی که نباید در آموزش ارز دیجیتال، آن را نادیده گرفت، تاثیر رسانه های اجتماعی بر قیمت است. براساس تحقیات صورت گرفته، مشخص شده است که ارزش ارز دیجیتال در نتیجه تبلیغات رسانه های اجتماعی تغییر می کند و به هر دو صورت کار می کند، زیرا اخبار، قیمت ها را کاهش یا افزایش می دهد.